Це питання прямо пов’язане із тим чи розміщуали ви ваші сонячні панелі під кутом чи вони знаходяться на абсолютно пласкій поверхні. Якщо у першому випадку миття є малоефективним, то в другому воно може мати сенс. Але про все по порядку.
Як ви знаєте, після встановлення енергоефективність панелей не зростатиме а, навпаки, зменшуватиметься. Процес падіння ефективності вкрай повільний і може розтягнутися на 30-40 років. Попри це день запуску СЕС, водночас є і днем найбільшої енергоефективності сонячної станції.
Дійсно, частково причиною подібного падіння є пил, що сідає на новенькі панелі, знижуючи генерацію і дохід. Першим бажанням з огляду на це є миття панелей – самотужку, або за допомогою найманих працівників. Втім, фахівці кажуть що це має сенс лише в умовах якогось форс-мажору, наприклад – після пилової бурі.
Втім, у абсолютній більшості випадків очищення панелей не варте й зусиль, бо середне зростання продуктивності вимитих панелей вкрай незначне і не покриває ризик травми, витрачений час та ресурси.
Якщо ви вважаєте підтримати генерацію на первинному рівні то, замість миття панелей, фахівці радять додавати генеруючі потужності або ж вкладатися у енергоефективність.
Окрім того звичайний пил та бруд вкрай мало впливає на енергогенерацію. В нашому кліматі звичайних дощів і вітрів вистачає для очищення панелей. Більше того. Аризонські дослідники дійшли висновку, що навіть у напівпустельному а, відтак, і вельми пропиленому середовищі періодичне миття панелей дало лише 1% зростання енергогенерації.
В деяких українських локаціях – наприклад, таких як Запоріжжя, Кривий Ріг або ж Кам’янське – цей показник може бути вище, втім на більшості українського терену ця різниця не буде суттєвою.
Єдиний виняток з цього “золотого правила панелей” – ті, які встановлені “лежачі” – наприклад ті, що змонтовани пласких дахах. Для цих панелей певну небезпеку становить вода, яка не може стікти і застоюється на панелі, а з часом випаровється. В цей час непрозорі часточки лишаються на поверхні панелей разом із листям та гілочками. Все це може доволі суттєво знизити виробіток енергії, та потенційно навіть зламати їх.
З цих та низки інших причин (наприклад, небажаності знаходження електричного обладнання у стоячій воді) панелі рекомендовано монтувати хоча б під 10 градуснім кутом.
Якщо ж ваші панелі уже змотовані без ухилу то їх все-таки доведеться постійно мити. Так, експерти Google також дійшли висновку, що немає сенсу мити панелі з ухилом, тоді як пласкі панелі після миття іноді подвоювали свій виробіток.
Цікаво, що багато хто може розказати вам про значний стрибок потужності панелей після їх миття. Справа тут от в чому. Миття панелей, особливо влітку, призведе до підвищення їх продуктивності. Це пояснюється фізичними характеристиками напівпровідників. При однакових інших умовах, кремнієва сонячна панель буде виробляти більше енергії у нижчих температурах. Тому відразу після миття чисті прохолодні панелі покажуть вам класні дані. Але з часом вони все одно погіршаться.
Чищення сонячних панелей не має економічного сенсу
1% втрат здається невеликою цифрою, але якщо мова йде не про декілька панелей, а про потужну мережеву станцію під зелений тариф? Вона має окупитися якнайшвидше, адже це досить велика інвестиція. Давайте порахуємо на пальцях.
Мережева СЕС потужністю 10 кВт дає приблизно 12 тис кВт*год на рік. 1% витрат у такому разі складають 120 кВт*год в рік. Зелений тариф зараз 0,18 Євро за кВт*год. Отже, ми втрачаємо 0,18 х 120 = 21,6 Євро за рік.
Одна панель потужністю 250 Вт коштує близько 200 Євро, і виробляє до 300 кВт*год в рік. Отже, генерує 300 х 0,18 = 54 Євро доходу в рік.
Виходить, одна зайва панель окупиться за 4 роки, а потім буде давати дохід за рік вищий більш ніж у 4 рази (54 Євро / 21,6 Євро), ніж складають втрати усієї станції.
Ми не враховували такі фактори, як деградація панелей, вартість вашого часу, чи небезпека роботи на даху. Але для загального розуміння таких розрахунків вистачить. Наш висновок – миття панелей, окрім пласких, не має практичної цінності.