У Рихті, що поряд з Кам’янць-Подольським, на Хмельниччині на території закинутої ферми побудують СЕС. Потужність нової електростанції складе 2,178 МВт, а її потужності займуть близько 5 гектарів.
Проектом опікується ТОВ “Еко-Фотуре” у співпраці з сільською радою і консультаціях з місцевою громадою.
«Ми провели громадські слухання щодо будівництва наземної фотоелектричної сонячної електростанції “Рихта”, попросили у громади дозволу, — каже очільник ТОВ “Еко-Фотуре” Володимир Назимок. — Розповіли про переваги будівництва і подальшої експлуатації сонячної станції для громади, про світовий і європейський досвід у використанні чистої енергії з альтернативних джерел, а також у доступній формі відповіли на всі поставлені запитання – і люди погодилися».
На даний момент закінчено монтаж першої черги ФЕС на 1,05 МВт, будівництво другої черги розпочнуть у цьому міісяці.
СЕС встановили на руїнах закинутої ферми.
«Ні відбудувати об’єкт, ні здавати в оренду цю ділянку було неможливо, — розповідає директор ТОВ “Еко-Фотуре” Володимир Назимок. – Зараз ми платимо громаді за оренду понад 80 тисяч гривень у рік, сплачуємо податки державі, а також надали постійні робочі місця 14 рихтівчанам».
Для будівництва ФЕС “Рихта” використали інноваційне високоефективне устаткування, виготовлене за сучасними технологіями, як каже Володимир Назимок.
«Більшість складових завезено з-за кордону: понад 3 тисячі сонячних панелей – із заводу в Китаї; 16 інверторів – з Німеччини, а трансформаторна підстанція та металоконструкції, на котрих розміщені фотоелектричні модулі, – вітчизняні, як і кабельна продукція, – розповідає він. – Працює наземна фотоелектрична сонячна електростанція наступним чином: під дією сонячного випромінювання фотоелектричні модулі виробляють електроенергію постійного струму, яка за допомогою мережевих інверторів перетворюється на електроенергію змінного трифазного струму. Потоки потужності напругою 0,4 кВ від інверторів після комутації та сумування надходять до власної трансформаторної підстанції ФЕС 0.4/10 кВ й уже від неї – у ПС 35/10 “Рихта”, тобто в загальну мережу України».
Металоконструкції, які утримують сонячні панелі, загвинчені у грунт і за потреби швидко демонтуються. “Ми ставили перед собою завдання не заливати у землю бетон і не шкодити угіддям, – пояснює він. – Об’єкт енергетики обнесений парканом, цілодобово ведеться відеоспостереження та посилена охорона”.
Згенеровану СЕС електроенергію продаватимуть виключно Державному підприємству “Енергоринок”, але наявність у селі власної електростанції такої потужності має беззаперечні переваги для всіх місцевих споживачів: із введенням ФЕС в експлуатацію суттєво покращиться стабільність електропостачання, рівень напруги та частоти електромережі навіть у години пікового навантаження відповідатиме нормованому діапазону, що забезпечить більш сприятливий режим роботи як промислового електричного обладнання, так і побутових електроприладів, пояснює Володимир Назимок, додоючи, що завдяки розвантаженню магістральних електромереж зменшаться втрати електричної енергії при її транспортуванні.
Весь виробничий цикл від потрапляння сонячної енергії до її продажу відбуватиметься під пильним наглядом “Енергоринку”, “Укренерго” та АТ “Хмельницькобленерго”, які матимуть цілодобовий мереживий online-доступ до станції та контролюватимуть не тільки кількість відпущеної енергії, а й відповідність усіх параметрів її якості до існуючих норм.