Нова електростанція знаходиться лише в сотні метрів від нового купола-саркофага. Загальна потужність СЕС повинна скласти 1 мегават.
“Ця сонячна електростанція може задовольнити потреби селища середнього розміру, або близько 2000 квартир”, каже голова спільної українсько-німецької компанії Solar Chernobyl Євген Варягін.
Запуск сонячної станції має відбутися протягом найближчих тижнів.
“Кількість сонячного світла тут така ж, як і на півдні Німеччини”, – наголошує Варягін. За наявними даними Solar Chernobyl витратила близько мільйона євро. Цим коштом було зведено 3800 сонячних панелей, які нині покривають близько 1,6 гектара. Повернення грошей забудовник очікує протягом семи років.
Україна, яка припинила закупівлі природного газу у Росії, прагне вповні використовувати потенціал Чорнобильської зони відчуження, яка оточує атомну електростанцію і не придатна до сільського господарства через забруднення.
Цікаво, що зведення СЕС стало можливим після зведення нового, безпечного конфайнменту. що додатково знизив рівень радіації навколо руїн реактора.
Втім деякі перестороги-таки мають місце, так панелі у Зоні відчуження закріплені на бетонних блоках а не на поверхні землі. Причиною тому забрудненість грунтів, які все ще не можна копати або бурити через правила безпеки.
Цікаво, що минлого року Solar Chernobyl вже запустила СЕС на 4.2 мегавата у білоруській зоні відчуження.
Загалом Україна пропонує інвесторам близько 2500 гектарів (25 км²) під альтернативноенергетичні проекти у Чорнобильській зоні.
“Київ отримав близько 60 пропозицій від іноземних компаній, в тому числі американських, китайських, датських і французьких, які розглядають можливість участі в майбутніх сонячних розробках в цьому районі”, – запевняє прес-секретар Державного агентства з управління зоною відчуження Олена Ковальчук.
Інвесторів приваблює “зелений тариф”, який “перевищує в середньому на 50 відсотків європейські тарифи”, – сказав Олександр Харченко, виконавчий директор Дослідницького центру енергетичної промисловості.
Він додає, що дешева земля і близькість енергетичних мереж роблять Чорнобиль особливо привабливим, хоча західні інвестори не поспішають – існують проблеми з безпекою, а також з бюрократією і корупцією.
Нагадуємо, сонячні електростанції в Україні хочуть будувати дві китайські компанії, а литовська компанія планує заснувати підприємство з виробництва сонячних модулів на Херсонщині.