Мова йде про вітрогенератори з вертикальною віссю обертання і СЕС на поворотних платформах.
Розробкою займається науково-технічний центр відновлюваних джерел енергії НАУ під орудою професора Віктора Сінєглазова.
Наразі центр розробив низку вітроенергетичних установок з вертикальною віссю обертання комбінованого ротору, що працює при вітрі швідкістю від одного метру на секунду.
«Вертикально-осьова вітроенергетична установка складається з комбінованого ротора, багатополюсного генератора системи захисту ротора від ураганних вітрів та контролера заряду акумуляторів для автономних систем або мережевого інвертора для передачі енергії у централізовану електричну мережу, – розповідає Віктор Синєглазов. – Максимальна потужність такого вітряка залежить від довжини лопаті і при швидкості вітру 4-5 м/с складає, наприклад, 2 кВт при довжині лопасті основного ротора 2м».
Перевагами таких установок є безпечність, екологічність, (за рахунок відсутності інфразвукових коливань при обертанні ротора), доволі невеликий розмір, що дозволяє встановлювати їх на дахах житлових будинків, висока надійність та простота експлуатації у порівнянні з традиційними вітрогенераторами через значно меншу кількість механічних вузлів, зазначають у центрі.
Така вітроенергетична установка зможе працювати як самостійно, так і в комплексі з сонячною енергетичною установкою та дизельним генератором.
Сонячна ж станція з поворотною платформою повинна значно підвищіти ефективність генерації електричної енергії, зазначає Віктор Синєглазов.
«Установка, яка складається з фотоелектричних панелей, контролера з реалізацією МРРТ- алгоритмів, інвертора та двокоординатного пристрою відстеження положення сонця, який, в свою чергу, складається з датчика положення сонця, контролера та електроприводів, що змінюють просторове положення масиву фотоелектричних панелей, може підвищити генерацію електричної енергії до 40% у порівнянні зі стаціонарними сонячними енергетичними установками за рахунок постійного забезпечення оптимального кута падіння сонячних променів на панель, – розповідає науковець. – Вироблена СЕС електроенергія може бути передана до загальної мережі або використана для заряджання акумуляторів».
Виготовлені на базі Національного авіаційного університету сонячні та вітроенергетичні установки можуть використовуватися для облаштування автономного освітлення, резервного або автономного енергопостачання та забезпечувати електричною енергією навчальні та медичні заклади, державні установи, індивідуальні будинки та фермерські господарства.