Судячи з новин наймолодша галузь української енергетики — відновлювальна — переживає бум. А що до її “старших сестер”?
Слід визнати, що наша готовність до холодів зростає, проте проблема вугільного дефіциту залишається доволі істотною.
Так тимчасовий в.о. директора “Укренерго” Всеволод Ковальчук 11 вересня звітував що його підрозділ технічно готовий до проходження осені та зими. І, хоча ремонтні роботи все ще тривають на окремих теплових блоках, вони повинні завершитися за графікум.
Втім, за словами Ковальчука загальну картину дещо потьмарює вугільний дефіцит. “На жаль, у цьому році в нас (…) знову спостерігаються постійні критично низькі запаси вугілля перед початком осінньо-зимового періоду”, – зазначив він. Утім, додає Ковальчук, за цей час накопичено значний досвід роботи в подібних умовах, тому критичних проблем в “Укренерго” не очікують.
За думкою експерта DiXi Group Дениса Назаренка повністю довіритися заявам “Укренерго” неможна. Як мінімум, треба дочекатися потвердження заяв позиції Міністерства енергетики та вугільної промисловості, та Міністерства регіонального розвитку України.. Втім, деякі підстави для оптимізму все ж таки є. Так, “Укртрансгаз” звітує про доволі значні запаси газу, що вже перевищили 15 млрд. кубометрів, що краще ніж торік.
Втім, Центр досліджень енергетики у особі Олександра Харченка. “За позитивного сценарію – теплої зими, відсутності аварій та військових чи політичних перепон для постачання вугілля, є всі передумови для того, аби ніхто не відчув жодних незручностей”, – каже Харченко. Втім за негативного сценарію проблеми все ж таки можуть виникнути.
Для підстраховки Україна закупила в США значний обсяг пенсильванського антрациту, перша партія котрого вже прибула у морський порт “Південний” що на Одещині.
Втім, в умовах подвійного дефіциту цього може виявитися не досить. І якщо раніше нам не вистачало лише антрациту, то нині ми маємо проблеми ще й з газовим вугіллям. Причиною тому інтенсивне переобладнання енергоблоків ТЕЦ під нове паливо, що видобувається на контрольованих Україною теренах. Проблемою є те, що за останні півроку видобуток цього вугілля на державних шахтах впав на 8%.
Ця проблема також не є надто критичною, бо цю паливну групу можна закуповувати, наприклад, у Польщі, що дозволяє мате більш просту систему страховки. Ситуація з антрацитом також дещо спростилася через постачання американського палива.
Втім, як зазначає пан Харченко, на превеликий жаль, максимум зиску від такої ситуації отримує холдинг Ріната Ахметова – ДТЕК, який значною мірою контролює нашу енергосистему. Таким чином, попри доволі успішне балансування енергетики України, доцільним є підвищення своєї власної енергонезалежності.