Сумні новини від екологів. Україна у першій десятці країн з найбільш забрудненим повітрям. Одна з найбільших причин такого невтішного становища – шкідливі викиди вітчизняних ТЕС.
Окрім проблем з поставками вугілля з окупованих теренів, які примушують українців залежати від сумнівних схем торгівлі із окупантами, ТЕС також створюють проблеми для нашого здоров’я.
Сірчаний газ, оксиди азоту та вуглецю, вуглеводень, альдегіди та попільний пил впливають і на навколишне середовище і на наші організми. В умовах подвійної загрози заміна хоча б частини теплоелектростанцій, що використовують вугілля і не мають належних очисних споруд альтернативними джерелами отримання електрики виглядає бажаною та вкрай необхідною альтернативу.
Ще однією проблемою вугільних ТЕС є те, що до 90% їх устаткування вичерпало проектний строк експлуатації. Викиди від кожної ТЕС осідають у 30-ти кілометрах навколо електростанції і несуть із собою токсичний пил що містить важкі метали, двоокис сірки та оксиди азоту. Викиди енергоблоків подекуди перевищують норми ЄС в 40 разв.
В таких умовах зростання видобутку електроенергії в державі все ще відбувається із нарощуванням об’ємів споживання, водночас держава стоїть перед проблемою скорочення енергоспоживання та ліквідації залежності від російського газу та донецького вугілля. Альтернативою їм у стратегічній перспективі може стати сонце, вітер та біопаливо. Стимулом до такого переходу можуть стати угоди, які минулоріч було підписано у Парижі.
Глобальним завданням людства у другій половині ХХІ сторіччя є вуглецева нейтральність, а відтак – відмова від вугільних та газових станцій та перехід на 100% відновлюваних енергоджерел.